Sorular – Cevaplar

İTİKÂFIN HÜKMÜ NEDİR?

İtikâf; vâcib, sünnet ve müstehab olmak üzere üç kısma ayrılır.

Bir kimse itikâfa girmeyi nezreder yani adarsa, ne kadar gün için adamışsa o kadar gün itikâfa girmek üzerine vâcib olur. Vâcib olan itikâfta oruç şarttır. Bu nedenle nezredilen itikâf bir günden az olamaz.

Ramazan ayının son on gününde girilen itikâf ise sünnettir. Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem Ramazan orucunun farz kılınmasından itibaren ömrünün sonuna kadar her Ramazan’ın on gününde itikâfa girmiştir. Bu itikâf için sünnet-i kifâye de denilmiştir. Bir beldede birkaç kişi itikâf sünnetini yaparsa, Peygamber Efendimiz’in sünnetine uyulduğu için o beldeki diğer kişilerin üzerinden itikâf sorumluluğu kalkar. Ama kimse itikâf yapmazsa bütün o beldenin müslümanları sorumlu olur.

Müstehab olan itikâfın ise muayyen bir müddeti yoktur, kısa bir an için de olabilir. Hatta mescide giren kimse çıkıncaya kadar itikâfa niyet ederse orada kaldığı müddetçe itikâfta sayılır, itikâf sevabı alır.

RAMAZAN’DA İTİKÂF HANGİ GÜN BAŞLAR, HANGİ GÜN BİTER?

İtikâf, Ramazan’ın yirminci iftarıyla başlar, son gün ikindi namazından sonra biter.

İTİKÂFTA NELER YAPILABİLİR?

İtikâfa giren kişi, zihnini derleyip toplar, yoğun olarak kendisini Allah’a ibadete verir. Kur’an okur. Zikir ve dua ile meşgul olur. Teheccüd, işrak, duhâ, evvabîn gibi nafile namazları kılar. Hadis okur. İlim öğrenebilir. İlim öğretebilir. Peygamber Efendimiz’in hayatı, sîreti, peygamberlerin ahlâkını okuyabilir. Günah yapmamaya, boş vakit geçirmemeye, zamanı israf etmemeye dikkat eder.

BAZI KÜÇÜK ÇOCUKLAR BABALARININ YANINDA İTİKÂFA GİRİYORLAR. OLUR MU?

Olur. Büyükler de küçükler de itikâfa girebilir. Henüz temyiz kâbiliyeti kendisinde yeni mevcut olan çocukların dahi itikâfı sahihtir.

KADINLAR İTİKÂFA GİREBİLİR Mİ?

Girebilir. Kadınlar evlerinde itikâfa girerler. Evlerinin bir odasını mescid edinirler, “Burası benim mescidim olsun.” derler, orada itikâf ederler. İtikâfın şartlarını orada yerine getirerek, ibadetleri orada yaparak onlar da itikâf sevabını alabilirler.

CUMA NAMAZI KILINMAYAN AMA BEŞ VAKİT NAMAZ KILINAN BİR CAMİDE İTİKÂF OLUR MU?

Olur. Fakat Cuma namazı için kalkıp yine Cuma kılınan yere gitmesi lazım gelir.

İLAÇ KULLANMAK ZORUNLULUĞU OLAN BİRİSİ İTİKÂFA GİREBİLİR Mİ?

Girebilir. İftardan sonra, sahurdan önce ilaç alabilir. Oruç bozmayan merhem kullanabilir. Fakat oruç tutmadan itikâf olmaz.

ÇALIŞMA VB. SEBEPLERDEN DOLAYI İTİKÂFA SADECE HAFTA SONU GİRMEK UYGUN OLUR MU?

Uygundur. Çalışanlar ayrıca akşam itikâfa girip sabah işine gidebilir. Bir gün girer, bir gün çıkabilir.

ERKEKLER CAMİ DIŞINDA BİR YERDE İTİKÂFA GİREBİLİR Mİ? MESELA BİR CAMİNİN BAHÇESİ İÇERİSİNDE İTİKÂFA UYGUN BİR ODA VAR. ORADA İTİKÂFA GİRİLEBİLİR Mİ?

Camiye bitişik olması hâlinde uygundur. İçten geçişli bölüm varsa olur. Dışarıdan girişli çıkışlı bölüm tavsiye edilmemektedir.

İTİKÂFA GELİRKEN YANIMIZDA GETİRMEMİZİ TAVSİYE ETTİĞİNİZ EŞYALAR NELERDİR?

Yatarken kullanmak için küçük bir yastık, mevsim şartlarına uygun bir örtü (nevresim gibi), diş fırçası veya misvak, havlu, yedek çamaşır (elbise, iç çamaşır, mevsime uygun çorap). Giyilecek elbiselerin rahat ve bol olmasına dikkat etmek gerekir.