Sen değişirsen, dünya değişir. | Kadir Gecesi
Mübarek üç aylar başladı. Ramazan ayının son 10 günü itikafa girilir. itikaf nedir? itikafın şartları, uygulanışı, öneriler ve tavsiyeleri sahih kaynaklardan sizler için derledik. itikaf camileri itikafın detayları, itikafa nasıl girilir. itikaf cami listesi.
itikaf nedir, itikafa nasıl girilir, itikafa ne zaman girilir, itikafın şartları, itikaf ile ilgili hadis ve ayetler, itikafın detayları, itikaf kaç gündür, itikafa kaç gün girilir, kadir gecesi, ramazan ayı, kadir gecesinde itikaf, itikaf camileri, hangi camilerde itikafa girilir.
15767
page-template-default,page,page-id-15767,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.2,vc_responsive
 

Kadir Gecesi

Genel Bilgiler

Sözlükte kadir (kadr) kelimesi “hüküm, yücelik, şeref, güç, yücelik” gibi anlamlara gelir. Dînî literatürde “leyletü’l-Kadr” şeklinde Kur’ân-ı Kerîm’in indirildiği gecenin adı olarak anılır.

Kur’ân-ı Kerîm’de aynı adı taşıyan 97. sûrede sözü edilen bu gecenin, bin aydan daha hayrlı olduğu belirtilir.

Kadir gecesinin önemine işaret eden bir hadîs-i şerîfte, önceki ümmetlerin uzun ömürlü olmaları sebebiyle fazla sevap kazanma imkanına sahip bulunmalarına karşılık, müslümanlara Kadir gecesinin verildiği belirtilir. ( el-Muvatta’, “İ’tikaf” , 6)

Bir hadîs-i şerîfte; inanarak ve mükafatını Allah’tan bekleyerek Kadir gecesini ihya edenlerin geçmiş günahlarının affedileceği müjdelenmiştir. (Buharî, “Fazl-u Leyleti’l-Kadr”; Müslim, “Salatü’l-Müsâfirîn” 175-176)

Bir başka hadîs-i şerîfte Resul-i Ekrem aleyhisselâmın Kadir gecesinde: “Allahım! Sen affedicisin, affı seversin, beni de affet!” şeklinde dua edilmesini tavsiye ettiği belirtilir. (Tirmîzî, “Da’avât”, 84; İbn Mâce, “Du’a'”, 5)

Ayetler

“Biz onu Kadir gecesi indirdik. Kadir gecesi nedir, bilir misin sen? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Meleklerle Ruh o gece Rabblerinin izniyle her iş için iner de iner. Tam bir esenliktir o gece, tâ tan yeri ağarıncaya kadar.” (Kadr sûresi, 1-5)

“Biz Kur’ân’ı kutlu bir gecede indirdik.” (Duhân sûresi, 3)

Hadisler

“Kadir gecesini, fazilet ve kudsiyetine inanarak ve sevabını yalnız Allah’tan bekleyerek ibâdet ve tâatle geçiren kimsenin -kul hakkı hâriç- geçmiş günâhları bağışlanır.” (Müslim, Müsâfirîn, 175)

Âişe radıyallâhu anhâ, Peygamber Efendimiz aleyhisselâma: “Ey Allah’ın Rasûlü! Kadir Gecesi’nin hangi gece olduğunu bilecek olursam, o gece nasıl dua edeyim?” diye sormuş, Fahr-i Kâinat Efendimiz aleyhisselâm da: “Allahım! Sen affedicisin, affı seversin, beni de affet!” diye dua et!” buyurmuştur. (Tirmizî, Deavât, 84)

“Kadir gecesi ile ilgili rüyalarınızın, Ramazan’ın son yedi gecesi üzerinde toplandığını görüyorum. O halde Kadir gecesini arayan onu Ramazan’ın son yedi gecesinde arasın!” (Buhârî, Leyletü’l-Kadr, 2)

Ebû Hüreyre radıyallahu anhden rivayet edildiğine göre Nebî sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Faziletine inanarak ve karşılığını Allah’tan bekleyerek Kadir gecesini değerlendiren kişinin geçmiş günahları bağışlanır.