Sen değişirsen, dünya değişir. | Şaban Ayı
Mübarek üç aylar başladı. Ramazan ayının son 10 günü itikafa girilir. itikaf nedir? itikafın şartları, uygulanışı, öneriler ve tavsiyeleri sahih kaynaklardan sizler için derledik. itikaf camileri itikafın detayları, itikafa nasıl girilir. itikaf cami listesi.
itikaf nedir, itikafa nasıl girilir, itikafa ne zaman girilir, itikafın şartları, itikaf ile ilgili hadis ve ayetler, itikafın detayları, itikaf kaç gündür, itikafa kaç gün girilir, kadir gecesi, ramazan ayı, kadir gecesinde itikaf, itikaf camileri, hangi camilerde itikafa girilir.
15710
page-template-default,page,page-id-15710,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.2,vc_responsive
 

Şaban Ayı

Hadisler

Aişe (Allah Ondan razı olsun) şöyle demiştir: “Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem) hiçbir ayda Şaban ayında tuttuğu oruçtan daha fazla oruç tutmazdı. Şaban ayının tamamını oruçla geçirirdi. (Buhari, Savm, 52, Müslim, Sıyam, 177)

Başka bir rivayette, “Pek az bir kısmı hariç Şaban ayının çoğunu oruçlu geçirirdi.” (Müslim, Sıyam, 176)

 

Ebu Hureyre (Allah Ondan razı olsun)’dan rivayet edildiğine göre Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “Sizden biriniz bir iki gün öncesinden oruç tutarak Ramazan’ı karşılamasın, ancak belli günlerde oruç tutmayı adet edinmiş olan kimse o gün orucunu tutsun.” (Buhari, Savm, 5; Müslim, Sıyam, 21)

ŞABAN

Sözlükte “dağılmak. gruplara ayrılmak” anlamındaki şa’b kökünden türeyen şa’ban kameri yılın recebden sonra, ramazandan önce gelen sekizinci ayının adıdır ve dini gelenekte önemli bir yeri olan üç ayların ikincisidir.

Şaban ayının büyük kısmını oruçlu geçiren Hz. Peygamber (Buhari, “Şavm”, 52; Müslim, “Sıyam”, (176-177). “İnsanların değerini bilemedikleri bu ayda ameller Allah’a arzedilir; ben amellerimin oruçlu iken Allah’a arzedilmesini arzu ediyor ve bu ayda oruç tutuyorum” buyurmuş (Müsned, V, 20ı; Nesai, “Savm” , 70). ramazan dışındaki en faziletli orucun şabanda tutulan oruç olduğunu ifade etmiştir (Tirmizi. “Zekat”, 28).

Şabanın on beşinci gecesinde müslümanların Allah tarafından bağışlanacağı umulduğundan bu gecenin özellikle ihya edilmesine ayrı bir önem verilmiştir.

İslam tarihinde şaban ayında meydana gelen önemli olaylar arasında orucun farz kılınması (2/624). Hz. Peygamber’in Hafsa ile evlenmesi (3/625). Hz. Hüseyin’in doğumu (4/626). Beni Mustali~ (Müreysl’) Gazvesi (5/627) zikredilebilir

Ebû Hüreyre (r.a.)’den, Rasûlullah (s.a.)’m şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir; “Bir iki  günle Ramazan  orucunun  önüne  geçmeyiniz. Ancak  bir  kimsenin âdeti  üzre  tuttuğu bir  orucu olursa, onu tutsun. (Ebu Davut.” 2335)