Sen değişirsen, dünya değişir. | İtikafın Kısımları
Mübarek üç aylar başladı. Ramazan ayının son 10 günü itikafa girilir. itikaf nedir? itikafın şartları, uygulanışı, öneriler ve tavsiyeleri sahih kaynaklardan sizler için derledik. itikaf camileri itikafın detayları, itikafa nasıl girilir. itikaf cami listesi.
itikaf nedir, itikafa nasıl girilir, itikafa ne zaman girilir, itikafın şartları, itikaf ile ilgili hadis ve ayetler, itikafın detayları, itikaf kaç gündür, itikafa kaç gün girilir, kadir gecesi, ramazan ayı, kadir gecesinde itikaf, itikaf camileri, hangi camilerde itikafa girilir.
15741
page-template-default,page,page-id-15741,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.2,vc_responsive
 

İtikafın Kısımları

İtikâf vacip, sünnet ve müstehap olmak üzere üç kısma ayrılır.

 

1. Vacip İtikaf

Bir kimse itikâfa girmeyi nezreder, yani adarsa bu, üzerine vacip olur.

İtikâfı adama; “Allah rızası için üç gün itikafa girmek üzerime borç olsun” şeklinde bir şarta bağlamadan olabileceği gibi, “bu hastalıktan kurtulursam, hastam şifa bulursa veya şu işim olursa şu kadar gün itikafa gireceğim” şeklinde bir şarta bağlı olarak da olur. Bu durumda beklediği olunca belirttiği gün kadar itikafa girmesi üzerine vacip olur. Girmezse günahkar olur çünkü âyet-i kerimede: “Ey iman edenler akitlerinize vefa gösterip yerine getirin.”[1] buyrulmuş, Peygamber (SAV) Efendimiz de: “Kim Allah’a itaat hususunda adakta bulunursa adağını yerine getirip Allah’a itaat etsin.”[2] buyurmuştur.

2. Sünnet İtikaf

Ramazan’ın son on gününde itikâfa girmek sünnettir.

 Çünkü Peygamber (SAV) Efendimiz daha önce belirttiğimiz gibi Ramazan orucunun farz kılınmasından itibaren ömrünün sonuna kadar her Ramazan ayının son on gününde itikafa girmiştir.

3. Müstehap İtikaf

Bunların dışında zaman zaman itikâfa girmek ise müstehaptır.

  1. Vacip olan itikafta oruç şarttır. Bu nedenle nezredilen itikaf bir günden az olamaz.
  2. Sünnet olan itikaf Ramazan’da olduğu için zaten oruçludur.

Müstehap olan itikafa gelince, onun muayyen bir müddeti yoktur, kısa bir an için de olabilir. Hatta mescide giren kimse çıkıncaya kadar itikafa niyet ederse orada kaldığı müddetçe itikafta sayılır, itikaf sevabı alır.
[1]Mâide suresi 1. Ayet

[2]Buhârî İman, 28, 31.