Sen değişirsen, dünya değişir. | Berâet Kandili
Mübarek üç aylar başladı. Ramazan ayının son 10 günü itikafa girilir. itikaf nedir? itikafın şartları, uygulanışı, öneriler ve tavsiyeleri sahih kaynaklardan sizler için derledik. itikaf camileri itikafın detayları, itikafa nasıl girilir. itikaf cami listesi.
itikaf nedir, itikafa nasıl girilir, itikafa ne zaman girilir, itikafın şartları, itikaf ile ilgili hadis ve ayetler, itikafın detayları, itikaf kaç gündür, itikafa kaç gün girilir, kadir gecesi, ramazan ayı, kadir gecesinde itikaf, itikaf camileri, hangi camilerde itikafa girilir.
15715
page-template-default,page,page-id-15715,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.2,vc_responsive
 

Berâet Kandili

  Kurtuluş anlamına gelen berâet kelimesiyle isimlendirdiğimiz Berâet Gecesi, Allah’ın affı ve bağışlaması ile günah yükünden kurtulacağımızı umarak ihya ettiğimiz bir gecedir.

 

  Şaban ayının 15. gecesi olarak kabul ettiğimiz Berâet gecesi, Efendimiz -sallallahualeyhivesellem-‘in ibadet ve dua ile geçirdiği, böyle geçirilmesini tavsiye ettiği bir gecedir.

Bu gece Allah-Teala-‘nın kullarına fazlaca merhamet edeceği, dualara icabet edeceği bilinciyle , biz kullarının daha fazla ibadet ve taatle meşgul olması gerekir.

 

  Peygamber Efendimiz -sallallahualeyhivesellem- bu geceyle ilgili şöyle buyurmuşlardır;

  “Şâbanın ortasında gece ibadet ediniz, gündüz oruç tutunuz. Allah o gece güneşin batmasıyla dünya semasında tecelli eder ve fecir doğana kadar, ‘Yok mu benden af isteyen onu affedeyim, yok mu benden rızık isteyen ona rızık vereyim, yok mu bir musibete uğrayan ona âfiyet vereyim , yok mu şöyle, yok mu böyle!’ der” (İbn Mâce, “İkāme”, 191).

عن علي بن أبي طالب قال: «قال رسول الله : “إذا كان ليلة النصف من شعبان فقوموا ليلها وصوموا نهارها فإن الله ينزل فيها إلى سماء الدنيا فيقول ألا من مستغفر فأغفر له، ألا من مسترزق فأرزقه ألا من مبتلى فأعافيه ألا كذا ألا كذا حتى يطلع الفجر“». ]

 

  “Allah Teâlâ -rahmetiyle- şâbanın on beşinci gecesi dünya semasında tecelli eder ve Kelb kabilesi koyunlarının kılları sayısından daha fazla kişiyi bağışlar” (Tirmizî, “Savm”, 39; İbn Mâce, “İkāme”, 191).

Berâet Geceniz Khayrlı olsun.