Sen değişirsen, dünya değişir. | Sorular – Cevaplar
Mübarek üç aylar başladı. Ramazan ayının son 10 günü itikafa girilir. itikaf nedir? itikafın şartları, uygulanışı, öneriler ve tavsiyeleri sahih kaynaklardan sizler için derledik. itikaf camileri itikafın detayları, itikafa nasıl girilir. itikaf cami listesi.
itikaf nedir, itikafa nasıl girilir, itikafa ne zaman girilir, itikafın şartları, itikaf ile ilgili hadis ve ayetler, itikafın detayları, itikaf kaç gündür, itikafa kaç gün girilir, kadir gecesi, ramazan ayı, kadir gecesinde itikaf, itikaf camileri, hangi camilerde itikafa girilir.
16062
page-template-default,page,page-id-16062,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode-title-hidden,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
İtikâfın Hükmü Nedir?

 

İtikâf; vâcib, sünnet ve müstehab olmak üzere üç kısma ayrılır.

 

Bir kimse itikâfa girmeyi nezreder yani adarsa, ne kadar gün için adamışsa o kadar gün itikâfa girmek üzerine vâcib olur. Vâcib olan itikâfta oruç şarttır. Bu nedenle nezredilen itikâf bir günden az olamaz.

 

Ramazan ayının son on gününde girilen itikâf ise sünnettir. Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem Ramazan orucunun farz kılınmasından itibaren ömrünün sonuna kadar her Ramazan’ın on on gününde itikâfa girmiştir. Bu itikâf için sünnet-i kifâye de denilmiştir. Bir beldede birkaç kişi itikâf sünnetini yaparsa, Peygamber Efendimiz’in sünnetine uyulduğu için o beldeki diğer kişilerin üzerinden itikâf sorumluluğu kalkar. Ama kimse itikâf yapmazsa bütün o beldenin müslümanları sorumlu olur.

 

Müstehab olan itikâfın ise muayyen bir müddeti yoktur, kısa bir an için de olabilir. Hatta mescide giren kimse çıkıncaya kadar itikâfa niyet ederse orada kaldığı müddetçe itikâfta sayılır, itikâf sevabı alır.

Ramazan'da itikâf hangi gün başlar, hangi gün biter?

İtikâf, Ramazan’ın yirminci iftarıyla başlar, son gün ikindi namazından sonra biter.

İtikâfta neler yapılabilir?

İtikâfa giren kişi, zihnini derleyip toplar, yoğun olarak kendisini Allah’a ibadete verir. Kur’an okur. Zikir ve dua ile meşgul olur. Teheccüd, işrak, duhâ, evvabîn gibi nafile namazları kılar. Hadis okur. İlim öğrenebilir. İlim öğretebilir. Peygamber Efendimiz’in hayatı, sîreti, peygamberlerin ahlâkını okuyabilir. Günah yapmamaya, boş vakit geçirmemeye, zamanı israf etmemeye dikkat eder.

Bazı küçük çocuklar babalarının yanında itikâfa giriyorlar. Olur mu?

Olur. Büyükler de küçükler de itikâfa girebilir. Henüz temyiz kâbiliyeti kendisinde yeni mevcut olan çocukların dahi itikâfı sahihtir.

Kadınlar itikâfa girebilir mi?

Girebilir. Kadınlar evlerinde itikâfa girerler. Evlerinin bir odasını mescid edinirler, “Burası benim mescidim olsun.” derler, orada itikâf ederler. İtikâfın şartlarını orada yerine getirerek, ibadetleri orada yaparak onlar da itikâf sevabını alabilirler.

Cuma namazı kılınmayan ama beş vakit namaz kılınan bir camide itikâf olur mu?

Olur. Fakat Cuma namazı için kalkıp yine Cuma kılınan yere gitmesi lazım gelir.

İlaç kullanmak zorunluluğu olan birisi itikâfa girebilir mi?

Girebilir. İftardan sonra, sahurdan önce ilaç alabilir. Oruç bozmayan merhem kullanabilir. Fakat oruç tutmadan itikâf olmaz.

Çalışma vb. sebeplerden dolayı itikâfa sadece hafta sonu girmek uygun olur mu?

Uygundur. Çalışanlar ayrıca akşam itikâfa girip sabah işine gidebilir. Bir gün girer, bir gün çıkabilir.

Çalışma vb. sebeplerden dolayı itikâfa sadece hafta sonu girmek uygun olur mu?

Uygundur. Çalışanlar ayrıca akşam itikâfa girip sabah işine gidebilir. Bir gün girer, bir gün çıkabilir.

Erkekler cami dışında bir yerde itikâfa girebilir mi? Mesela bir caminin bahçesi içerisinde itikâfa uygun bir oda var. Orada itikâfa girilebilir mi?

Camiye bitişik olması hâlinde uygundur. İçten geçişli bölüm varsa olur. Dışarıdan girişli çıkışlı bölüm tavsiye edilmemektedir.

İtikâfa gelirken yanımızda getirmemizi tavsiye ettiğiniz eşyalar nelerdir?

Yatarken kullanmak için küçük bir yastık, mevsim şartlarına uygun bir örtü (nevresim gibi), diş fırçası veya misvak, havlu, yedek çamaşır (elbise, iç çamaşır, mevsime uygun çorap). Giyilecek elbiselerin rahat ve bol olmasına dikkat etmek gerekir.